ملاحظات و محاکمات

ملاحظات و محاکمات تلاشی است برای قضاوت کردن. قاضی یک مسلمان قرن 21 است که اصلی ترین مسأله اش انقلاب اسلامی است چون دغدغه ی دین دارد و در این وانفسا دست و پا می زند تا سره را از ناسره جدا کند. او نیز مانند دیگران ملاحظاتی دارد که طبق آن محاکمه می کند. شما هم محاکمات او را ابتدا ملاحظه کنید سپس محاکمه.
+صوت روزهای مشرقی را در پایین وبلاگ گوش دهید+

آخرین نظرات

اندر احوالات ما و پیچ تاریخ

سه شنبه, ۴ شهریور ۱۳۹۳، ۰۲:۵۲ ق.ظ

پیچ در جاده یعنی تغییر جهت و تغییر جهت غیر از تغییر مسیر و توقف یا ترک جاده است. جاده چالوس با همه ی تغییر جهت هایش یک جاده مشخص و واحد است و کسی با پیچیدن در جاده از آن خارج نمی شود. مسیر و جاده وقتی تغییر می کند که مقصد آن عوض شود.
مقام معظم رهبری در سخنرانی های خود این دوران را گذر از پیچ تاریخ می خوانند و این تمثیل حاوی وجه شبه های بسیار دقیقی است.
پیچ در جاده درواقع دیالکتیک دو معنای متضاد است. وحدت در هویت جاده و کثرت در جهت حرکت، به آفرینش این معنا می انجامد. تغییر جهت معلول موانع پیش روی، برای رسیدن به مقصد است و گذر از این موانع نباید منجر به تغییر مسیر و تغییر جاده شود چرا که در این صورت وحدت هویتی از بین می رود و دیگر پیچ بر آن صدق نمی کند.
ما در زمانه ای زندگی می کنیم که موانع جدیدی بر سر راه رسیدن به مقصد معهودمان ایجاد شده است که باید با تغییر جهت از آن عبور کرد و این تغییر جهت گاهی به ظاهر خلاف جهت مقصد است، چه بسا برای رفتن به سمت شمال گاهی نیاز است که کوهی را دور بزنیم و در این دور زدن ها لحظاتی وجود دارد که ما به سمت جنوب حرکت می کنیم.
دو دسته از انسان ها نمی توانند از این پیچ سالم عبور کنند. دسته اول کسانی هستند که حاضر به تغییر جهت حرکت خود نیستند در این صورت یا توقف می کنند و یا جهت خود را ادامه می دهند و وارد بی راهه و دره خواهند شد. تغییر جهت و گم نکردن جهت مسیر نیاز به شجاعت و تشخیص کافی دارد چرا که حین پیچیدن وقتی به پشت سر خود نگاه می کنیم دیگر گذشتگان را به راحتی نمی یابیم و این یعنی جهتی را انتخاب کرده ایم که گذشتگان ما آن را تجربه نکرده اند چون مانعی که امروز با آن مواجه شده ایم در آن روزگار نبوده
دسته ی دوم نیز بی محابا بگونه ای تغییر مسیر می دهند که از جاده خارج شده و هویت خود را فراموش می کنند، این ها همان کسانی هستند که از تغییر جهت به تغییر مقصد رسیده اند، این دسته چون از مسیر منتهی به مقصد معهود خارج شده اند دیگر وارد پیچ نخواهند شد بلکه به دنبال مقصد دیگری برای خود هستند.
هر کدام از این دو دسته، تلفات پیچ های تاریخ هستند. پیچ هایی که زاییده ی موانع تاریخی اند. فارغ از بحث پیرامون مقصد نگاه مقام معظم رهبری به حرکت تاریخی ما حاوی اولا تغییر و ثانیا ثبوت هویتی است به همین خاطر است که ایشان از معنای پیچ تاریخی استفاده کرده اند
در این شرایط اندیشه ای می تواند ما را سالم از این پیچ تاریخی عبور دهد که بتواند این دو خصوصیت را با یکدیگر جمع کند.
دور زدن مانع با حفظ هویت/مقصد

نظرات  (۵)

۰۴ شهریور ۹۳ ، ۰۵:۳۴ ناصر قیلاوی زاده
سلام 
خیلی زیبا و استعاره ای جایگاه افراط و تقریط، متحجرین و غرب گراها، بی تدبیرها و سیاست بازها رو در فضای امروز جامعه گفته بودی...
پاسخ:
ممنون
۰۸ شهریور ۹۳ ، ۱۱:۱۴ روح الله فاضل
سلام
از موضوع و نحوه پرداخت آن لذت بردم... کم پیش میاد از مطلب وبلاگی توی وبگردی‌های روزانه‌م لذت ببرم!

در حاشیه: امروز توی گوگل پلاس اتفاقی صفحه‌ی شما را دیدم؛ نمیدونستم طلبه هستی حاجی...

پاسخ:
سلام
ممنون
   سلام...
ممنون از مطالب زیباتون...
شما دعوتید به شیعه بلاگ...
اگه با تیادل لینک موافق بودین خبرم کنید..
یاعلی...

عالی.. از متن:

در این شرایط، اندیشه ای می تواند ما را سالم از این پیچ تاریخی عبور دهد که بتواند این دو خصوصیت را با یکدیگر جمع کند؛ دور زدن مانع با حفظ هویت و مقصد.

ثبات حرکت اصلی + تغییر جهات فرعی = نرمش قهرمانانه

دسته ی اول، نرمش ندارند چون مانع را نمی بینند. دسته ی دوم نرمش مقهورانه دارند چون فقط مانع را می بینند.

پاسخ:
تعبیر نرمش قهرمانانه هم خیلی رسا واجد همین معناست، ممنون
سلام.سید واقعا خوب بود.طیب الله

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی


ساخت کد موزیک آنلاین

ساخت کد موزیک آنلاین